Menu
Your Cart

Какво е деутерий?

Деутерият е един от трите изотопа на водорода. Ядрото на повечето водородни атоми в природата съдържа един протон, но ядрото на някои водородни атоми може да съдържа един протон и един неутрон или един протон и два неутрона. Първият и най-често срещаният изотоп на водорода се нарича протий (химичен символ: 1H), вторият се нарича деутерий (химичен символ: 2H или D), а третият е тритий (химичен символ: 3H или T). Протият и деутерият са стабилни изотопи, но тритият е нестабилен.

Изобилието от деутерийвъв водата на Земята е приблизително един атом деутерий към 6400 водородни атома (156,25 части на милион-ppm), или 0,0156%. Тази концентрация на деутерий се променя много малко от естествен воден източник в друг.

Концентрацията на деутерийв тялото на възрастен човек е приблизително от 120 до 140 ppm. Въпреки че не изглежда много, ако сравним тази концентрация с концентрацията в плазмата на други жизненоважни елементи, можем да видим, че деутерий присъства в количество шест пъти по-голямо от калция и десет пъти по-голямо от магнезия.