Menu
Your Cart

Mis on deuteerium?

Deuterium on üks kolmest vesiniku isotoobist. Enamiku vesinikuaatomite tuum looduses sisaldab ühte prootonit, kuid mõne vesinikuaatomi tuum võib sisaldada ühte prootonit ja ühte neutronit või ühte prootonit ja kahte neutronit. Esimene ja kõige levinum vesiniku isotoop on Protium (keemiline sümbol: 1H), teine nimega Deuterium (keemiline sümbol: 2H või D) ja kolmas on triitium (keemiline sümbol: 3H või T). Protium ja deuteerium on stabiilsed isotoobid, kuid triitium on ebastabiilne.

Deuteeriumi sisaldus Maa vees on ligikaudu üks deuteeriumi aatom kuni 6400 vesinikuaatomit (156,25 miljondikosa kohta) ehk 0,0156%. See deuteeriumi kontsentratsioon muutub looduslikust veeallikast teise väga vähe.

Deuteeriumi kontsentratsioontäiskasvanud inimese kehas on ligikaudu 120–140 ppm. Kuigi see ei tundu palju, kui võrrelda seda kontsentratsiooni teiste elutähtsate elementide kontsentratsiooniga plasmas, siis näeme, et deuteeriumi on kuus korda rohkem kui kaltsiumi ja kümme korda rohkem kui magneesiumi.